16 lutego 2025

Byle do 19 stycznia...

Marduk i nowy początek

Każdy Nowy Rok to dla wielu z osób niemal magiczna szansa na „nowy start”. Trudno powiedzieć jaka jest geneza święta. Bo z dużym sceptycyzmem pochodzę do sugestii, że noworoczne postanowienia mają pochodzenie od bóstwa Marduk sięgając czasów starożytności i Babilończyków. Wtedy składano obietnice bóstwu, zaś teraz – składamy je sobie. Coś mi się wydaje, że Nowy Rok i silnie związane z nim postanowienia to produkt trochę jak Black Friday, Cyber Monday, Walentynki.

Ale, niemal „tradycyjnie” postanawiamy coś z noworocznej okazji…

Stay tuned …

Czy wiesz, że według badań aż 76% Polaków deklaruje podejmowanie postanowień noworocznych? Zdecydowana większość tych postanowień dotyczy poprawy zdrowia (i stylu życia). Okazuje się, że nie tylko dorośli robią postanowienia, ale również młodzież coraz chętniej formułuje swoje cele na nadchodzący rok, choć często mają one bardziej luźny charakter.

Oblężenie siłowni i klubów Fitness

Psychologowie twierdzą, że postanowienia noworoczne to swoista "kotwica czasowa". Działa ona jak symboliczny punkt zwrotny, pozwalający na zamknięcie jednego rozdziału i otwarcie nowego. Taka zmiana może działać motywująco i dać impuls do działania. Kluby Fitness w Polsce odnotowują wzrosty nawet o 50%

Jaki procent postanowień jest realizowany?

Choć chętnie podejmujemy postanowienia, ich realizacja nie jest łatwa. Badania pokazują, że:

  • po 1 miesiącu wytrwałość zachowuje około 64% osób,

  • po 6 miesiącach wskaźnik ten spada do zaledwie 46%.

Dlatego „wyliczono”, iż dzień 19 stycznia jest nieoficjalnie nazywany "Dniem Porzucania Postanowień”.

Właśnie wtedy najwięcej ludzi rezygnuje z wyznaczonych sobie celów.

A może to frustracja a nie motywacja?

Postanowienia noworoczne mogą być źródłem motywacji, ale i frustracji. Wiele zależy od tego, jak realistyczne są nasze oczekiwania. Badania pokazują, że zbyt ambitne cele często prowadzą do rozczarowania i poczucia porażki. Mimo to, dla wielu osób sam akt planowania zmian jest źródłem nadziei i optymizmu.

Dlaczego nie ładnie jest szydzić?

Postanowienia noworoczne pełnią ważną rolę psychologiczną, pomagając ludziom wprowadzać zmiany i wyznaczać cele. Badania psychologiczne pokazują, że takie postanowienia mogą:

  • Wzmacniać poczucie kontroli: Ludzie często postrzegają nowy rok jako szansę na „czystą kartę”, co daje im poczucie, że mogą zacząć od nowa i kontrolować swoje życie.

  • Motywować do samodoskonalenia: Postanowienia pomagają w mobilizacji i motywacji do zmiany zachowań oraz pracy nad sobą.

  • Tworzyć poczucie wspólnoty: Wiele osób podejmuje postanowienia, co może budować wspólne doświadczenie i poczucie, że inni również dążą do samorozwoju.

Jednak, badania pokazują także, że około 8% ludzi faktycznie wypełnia postanowienia noworoczne. I tu postawmy – wedle uznania Czytelnika - kropkę lub wielokropek.

Katarzyna Jędruszczak


Bibliografia:

  1. Panel Ariadna. (2024). Aż 76% Polaków robi postanowienia noworoczne na 2024 rok – chcemy schudnąć, zdrowiej się odżywiać i uprawiać więcej sportu. Pobrano z: https://panelariadna.pl/news/az-76-polakow-robi-postanowienia-noworoczne-na-2024-rok-chcemy-schudnac-zdrowiej-sie-odzywiac-i-uprawiac-wiecej-sportu

  2. Medonet.pl. (n.d.). Psychologowie radzą: nie róbcie noworocznych postanowień. Dlaczego?. Pobrano z: https://www.medonet.pl/psyche/psychologia%2Cpsychologowie-radza-nie-robic-noworocznych-postanowien--dlaczego-%2Cartykul%2C64810170.html

  3. Fundacja Avalon. (n.d.). Noworoczne postanowienia - czy dobrze je mieć? Mit czy konieczność?. Pobrano z: https://www.fundacjaavalon.pl/abc/noworoczne-postanowienia-czy-dobrze-je-miec-mit-czy-koniecznosc

 

 

Specjalizujemy się w dostarczaniu wysokiej jakości szkoleń biznesowych dla personelu firm oraz instytucji publicznych w całej Polsce.

Śledź nas

Menu

Adres

Oddział Warszawa:

Konstruktorska 7/13 ,

02-673 Warszawa 

Oddział Lublin:

Motycz-Józefin 5 ,

21- 08 Tomaszowice

Kontakt

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.